O NÁS
Sourozenci z Johana’s Project rozjíždí prodej queer pomůcek.„Po comingoutu jsem potřeboval binder.“
„Po vyoutování jsem si uvědomil, že potřebuju binder přesně podle svých představ. Zkoušel jsem ho vytvářet a když jsem přišel na funkční prototyp, bylo mi líto nechat si ho jen pro sebe.“ vypráví Jan, který spolu se svou sestrou Bárou stojí za značkou Johana’s Project. V něm se pojí osobní vztah dvou lidí, příběh genderového nesouladu a vývoj a prodej pomůcek pro osoby s genderovou dysforií. A to vše v rámci lokální výroby, udržitelnosti, estetičnosti a hledání vlastní identity.
Dvojice přichází s lokálním binderem – pomůckou nejčastěji pro genderqueer osoby, s účelem stáhnout nebo zploštit hrudník pro více maskulinní vzhled. Vyvíjeli ho jeden a půl roku ve svém ateliéru a po dlouhém zkoumání a testování došli k novému jedinečnému střihu, který se opíráo jejich hlavní pilíře – větší pohodlí, funkčnost, estetika a kvalita v módě, splynutí s anatomií těla, příjemné a prodyšné materiály.
💬️ „Vyvinuli jsme binder bezpečný pro tělo, zdravou psychiku a pohodlí primárně trans a nebinárních lidí. Vrchový díl je sešitý jen jedním středovým švem, tudíž švy nikde netlačí a umožňují volný pohyb. Binder nikde nevylézá pod tričkem a je navíc podšitý, a tak nevadí ani onen jediný šev. Kromě toho chceme vést i sociální dialog. Naše snaha je spojit preciznost, estetiku, pohodlí, kvalitu, originalitu a etiku do jednoho celku.“ dodává Bára, která se stará o kreativu, strategii a komunikaci projektu.
Jan a Bára chtějí svůj příběh šířit dál a podporovat tak dostupnost binderů i témata tělesnosti, lokálnosti a udržitelnosti. Kromě pomůcek se brzy pustí do spodního prádla, topů, tílek a dalších kousků, které budou inspirované jejich střihem, který je zásadním prvkem jejich výroby. Dalším krokem bude unisex kolekce doplněná autorskými ilustracemi od lokálních autorů, díky které bude možné Johana’s Project i podpořit.
Johana’s project založili Barbora Volfová a Jan Volf skrze vlastní příběh hledání Janovy identity.
Kromě binderu chce projekt vzdělávat a předávat vlastní příběh a pomoct tak genderqueer osobám i jejich příbuzným šířit povědomí a hledat společnou cestu. Etika, udržitelnost, kvalita, inovace, estetika v módě. Tělesnost, autenticita, osobní přístup, vztah ve společenské diskusi. „Jsme sourozenci, parťáci, kámoši, nepřátelé, spolupracovníci, ukecánci a dříči.“
💬️ Bára: „Tenhle projekt začal ve chvíli, kdy jsme si s Janem uvědomili, že přede mnou ani nemusel mít coming out. Prostě jsme na to přišli společně. Že jeho osobní, velmi silný a náročný prožívání a zkoumání toho období bylo strašně náročný, silný a plný poznání i pro mě. Naše práce je hodně o celcích, které se nám snad podaří předat dál.“
Naším cílem je sdílet náš příběh a posouvat ho do veřejného prostoru, mezi mládež, do škol, … Moc bychom si přáli mít bindery pro lidi, kteří je potřebují k životu zadarmo a budeme se tím postupem let snažit zabývat podle našich sil a možností. Současně chceme v Česku nabízet dostupné a lokální produkty, které tu chybí – ať už prodejem binderů (ty se musí dovážet, což vytváří uhlíkovou stopu) nebo následnou chystanou kolekcí dbající na kvalitu materiálů, výroby a udržitelnost designu. Ta se bude skládat ze spodního prádla, topů, tílek a dalších kousků vycházejících z našeho speciálně vyvinutého střihu.
💬️ Bára: „Kromě atypické módy bychom rádi šířili náš příběh do světa a vytvářeli další a další osvětu v naší společnosti, v níž si toto téma zaslouží rozhodně větší prostor. Příběh o vztahu člověka prožívající a vymezující svůj gender s člověkem, který je mu nejblíž, se kterým se celý proces komunikuje a díky tomu daleko víc ohmatává i vlastní sexualitu a identitu.“
Název je velmi citlivým symbolem, kterým jsme se snažili Janovi změnit pohled na jméno, které mu část života náleželo.
Snažili jsme se přepsat v jeho paměti nepříjemné vzpomínky a připsat jménu název naší spolupráce a práci na osvětě a pomoci dalším. Název slouží trochu jako terapie. Přivlastnění na konci vyjadřuje sebepoznání a přijetí vlastní identity a sebe celého. Souvislost jde také najít v Johance z Arku, která je zajímavou postavou v ohledávání vlastního genderu.
💬️ Bára: „Vymýšlení názvu byl jeden velkej problém. Snažili jsme se, aby to shrnulo všechno, o co nám jde a nad čím přemýšlíme – osobní příběh, náš vztah, přijímání sebe, přístup k vlastní identitě, udržitelnost, fluidita, genderqueer tématika, vývoj, osvěta, lokálnost, ... Došli jsme k tomu, že název musí jít zevnitř a ne zvenku, protože všechny tyhle pojmy do jedný škatulky ani nepatří. Johana je jméno Honzovy minulosti. Přivlastnění v názvu má zrcadlit sebepoznání a přijetí. Z toho celýho pak vznikl i vizuální systém pracující s různorodostí tvarosloví písmen v názvu v kombinaci s pevným minimalistickým fontem.“
💬️ Jan: „Přijetí mýho starýho jména jako názvu byl pro mě hodně těžký proces. Dlouho jsme to ale probírali a uvědomoval jsem si, že pokud chceme být otevření a upřímní, tak je potřeba tenhle krok udělat.”
Co má kdo na starost?
💬️ Jan: „Já se v projektu věnuju střihu, technologii a celkově funkčnosti pomůcky. Ze začátku jsem vše mohl testovat na sobě, což skvěle fungovalo, protože jsem hned věděl, na čem je ještě potřeba zapracovat. Teď, po mastektomii, to už bohužel a naštěstí testovat nemůžu. Proto jsme přizvali na zkoušku další lidi, kteří společně se mnou tuhle pomůcku vyzkoušelx.“
💬️ Bára: „V projektu mám na starosti vše od vizuální identity, stavby plánu, editace, komunikace, vymýšlení, kam nás cesty zavedou, financování a další a další.“